Atenţie! Focar de pestă porcină într-o localitate vecină!

Focarul de pestă porcină africană a fost confirmat şi izolat în comuna Berceni.

Pentru a limita extinderea bolii este necesar să luăm măsurile de prevenire stabilite de Direcţia Sanitar Veterinară Prahova.

• toţi porcii din exploataţii să fie ţinuţi în adaposturile lor sau în alte locuri unde pot fi
    izolaţi de porcii sălbatici, care nu trebuie să aibă acces la nici un produs susceptibil de a intra apoi în contact cu porcii din exploataţie.
  • nici un porc să nu intre sau să iasă din exploatatie, cu excepţia autorizării autorităţii
    competente, ţinând seama de situaţia epidemiologică.
  • nu hrăniţi porcii cu resturi alimentare rezultate din bucătărie, indiferent de natura acestora, în special cele provenite de la carne sau produsele din carne de porc gatite în familie.
  • nu intraţi în adapostul unde creşteti porcii cu încălţămintea şi hainele cu care aţi umblat
    pe stradă, fiind recomandată montarea la intrarea în adăpost a unei tăviţe cu paie îmbibate cu soluţie slabă de sodă caustică sau alte substanţe cu eficienţă asupra virusurilor.
  • daca există vânători în familie, care aduc came de mistreţ, sub nici o formă nu daţi
    porcilor apa provenită de la spălarea cărnii sau resturi de carne.
  • nu scoateti scroafele sau vierii din exploataţie în scopul montei cu animale din alte
    exploataţii.
  • orice modificare a stării de sănătate a porcilor din gospodărie sau depistarea unei
    mortalităţi să fie de urgenţă anunţată medicului veterinar din localitate sau telefonic la DSVSA Prahova, la telefon 0244571751 sau 0723184128.
  • până la sosirea medicului veterinar este interzisă circulaţia persoanelor în zonă,
    mişcarea porcinelor sau cadavrelor, inclusiv a cărnii de porc/produselor din carne de porc rezultate din sacrificările anterioare în gospodărie.
  • orice cadavru de porc domestic sau mistreţ depistat pe domeniul public va fi anunţat la DSVSA Prahova la numerele de telefon menţionate anterior.

Respectând câteva reguli simple, vă protejaţi gospodăria!