Comitetul Local pentru Situaţii de Urgenţă a decis!


Comitetul Local pentru Situaţii de Urgenţă a decis!

Având în vedere că în comuna noastră incidenţa numărului de cazuri de îmbolnăviri provocate de covid 19 este mai mare de 1,5 la 1000 locuitori în ultimele 14 zile, conform analizei DSP Prahova, Comitetul Local pentru Situaţii de Urgenţă a dispus, prin hotărârea nr. 55/07.10.2020, limitarea la maximum 50 la sută din capacitate, cu asigurarea unei distanţe de minimum doi metri între mese şi participarea a maximum şase persoane la o masă, dacă fac parte din familii diferite. Totodată, vor fi respectate toate măsurile de protecţie sanitară prevăzute de legislaţia în vigoare, a activităţii cu publicul a operatorilor economici care desfăşoară activităţi de preparare, comercializare şi consum a produselor alimentare şi / sau a băuturilor alcoolice şi nealcoolice, de tipul restaurantelor şi cafenelelor, în interiorul clădirilor, în perioada 8.10.2020 – 14.10.2020.Aceleaşi măsuri sunt valabile şi în cazul restaurantelor şi cafenelelor din interiorul hotelurilor, pensiunilor sau altor unotăţi de cazare. A fost aprobată limitarea la maximum 50 la sută din capacitate a activităţii opertorilor economici locenţiaţi în domeniul jocurilor de noroc, în perioada 8.10.2020 – 14.10.2020, cu respectarea tuturor normelor de protecţie sanitară impuse de legislaţie. Se instituie obligativitata purtării măştii de protecţie, astfel încât să acopere nasul şi gura, pentru toate persoanele care au vârsta peste 5 ani, aflate pe o rază de 50 de metri în jurul unităţilor de învăţământ.Măsurile de limitarea impactului riscului răspândirii infecţiei cu coronavirusul SARS-coV-2 vor fi actualizate săptămânal sau ori de câte ori situaţia o va impune.