Maria Nicolae

Cetăţean de onoare al Comunei Blejoi, titlu conferit de Consiliul local prin Hotărârea nr. 65 adoptată în şedinţa publică din data de 21 decembrie 2010.

Domeniu de activitate: administraţie locală; Născută la Buciumeni (Dâmboviţa), în data de 14 august 1939.

Primar al Comunei Blejoi în perioada 1979 – 1988, de numele domniei sale sunt legate o serie de realizări de seamă. Cu efortul comun al gospodarilor, Maria NICOLAE a creat în mandatul său o localitate model, cu producţii agricole bogate în legume, cereale şi fructe, dar şi cu activitate industrială, Blejoiul fiind considerată la acea vreme a treia comună din judeţ, după rezultatele economice. Printre multe alte realizări care au sporit bogăţia locului şi confortul localnicilor amintim construirea Grădiniţei din satul Ploieştiori şi a Dispensarului din satul Blejoi, forarea puţurilor de apă din Ploieştiori şi Blejoi, precum şi refacerea bisericii din Parohia Blejoi.